Zgubione dokumenty w złych rękach? Putin podbija Ukrainę

Byadmin

Zgubione dokumenty w złych rękach? Putin podbija Ukrainę

Dokumenty Kolekcjonerskie

Wszyscy używamy dowodów tożsamości, prawie wszyscy kart płatniczych. Doskonale wiedzą o tym przestępcy, a prób wyłudzania kredytów jest coraz więcej. Do 2013 roku Polacy zastrzegli niemal 1,3 mln zgubionych i skradzionych dokumentów. Na naszej nieostrożności żerują przestępcy. Tylko w ostatnim kwartale minionego roku w Kujawsko-Pomorskiem 85 razy próbowano wyłudzić kredyt za pomocą fałszywych dowodów tożsamości.  

Seria i numer dowodu

Do bydgoskiego biura rzeczy znalezionych trafiają setki portfeli i dokumentów tożsamości. W ubiegłym roku samych dowodów osobistych było 130, innych dokumentów, a więc praw jazdy, paszportów itp. było 300. [break] – Sporo z nich dostajemy Dokument kolekcjonerski za pośrednictwem poczty. – Znalazcy wrzucają je do skrzynek pocztowych, a poczta przekazuje nam – mówi Ewa Nowak z biura funkcjonującego w bydgoskim Urzędzie Miasta. –  

Prawko kolekcjonerskie

Zdarza się, że trafiają do nas portfele wypełnione gotówką i kartami kredytowymi – dodaje. Trudno sprawdzić, ile z nich w chwili znalezienia jest już zastrzeżonych przez właścicieli. Na szczęście świadomość takiej konieczności jest coraz większa. Kampanie informacyjne prowadzą również banki, w tym Związek Dowód Kolekcjonerski Banków Polskich. – W przypadku utraty dokumentów, na przykład dowodu osobistego, klient naszego banku może go zastrzec w naszej dowolnej placówce – mówi Aneta Styrnik-Chaber z biura prasowego PKO BP. – Bank wpisuje tę informację do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.  

Dokument kolekcjonerski

Informacje z jednego banku są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i instytucji korzystających z systemu. Klient powinien również powiadomić najbliższą jednostkę policji, jeśli dokument Kupię paszport covidowy został utracony w wyniku kradzieży. Jeden z naszych Czytelników próbował zastrzec zgubiony dowód osobisty telefonicznie, jednak nic nie wskórał. Uczynił to dopiero po przyjściu do placówki swojego banku – zrobiono to błyskawicznie. Często tracone są również karty płatnicze. Te zastrzegamy w podobny sposób jak dokumenty tożsamości.  

Dowód Kolekcjonerski

Najważniejsze jednak, by w portfelach, w których je nosimy, w żadnym wypadku nie zapisywać PIN-u. – Klient PKO Banku Polskiego zgłasza utratę i zniszczenie karty na Kartolinii czynnej całą dobę – numery są dostępne na stronie internetowej banku – mówi Aneta Styrnik-Chaber. – Może też to zrobić osobiście w dowolnym Dokumenty kolekcjonerskie oddziale banku, a osoby posiadające dostęp do bankowości elektronicznej mogą to zrobić samodzielnie w serwisie transakcyjnym. Podobnie uczynić można w innych bankach. Od początku roku czynna jest specjalna infolinia uruchomiona przez Związek Banków Polskich.  

Dowód osobisty kolekcjonerski

Dzwoniąc pod numer 828-828-828, czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, zastrzec można kartę płatniczą dowolnego banku. Co zrobić, jeżeli kartę połknie nam bankomat, z którego próbujemy podjąć pieniądze? Jeżeli dzieje się to w bankomacie czynnym w placówce bankowej, należy natychmiast poinformować obsługę. W innym Darmowe ogłoszenia bez rejestracji przypadku – dzwonić na specjalny numer telefoniczny, który widnieje na bankomacie. Bank przyjmie informację i po wyciągnięciu plastiku odda go pechowemu posiadaczowi. Niewskazane są amatorskie metody rozwiązywania problemu. Niektórzy próbują włożyć do bankomatu kolejne karty. Zdarza się, że bankomat odda pierwszą kartę, zatrzymując w „depozycie” drugą…

 

About the author

admin administrator

Leave a Reply