Uwaga! Dowody kolekcjonerskie!

Byadmin

Uwaga! Dowody kolekcjonerskie!

Dowody kolekcjonerskie

Choć od miesiąca nielegalne, to wciąż bardzo łatwe do kupienia. Dokumenty kolekcjonerskie w myśl nowych przepisów miały zniknąć z rynku, ale tak się nie stało. Radzimy uważać na fałszywe dowody i prawa jazdy. Przepisy, które weszły w życie 12 lipca, na celownik wzięły przede wszystkim tzw. dokumenty kolekcjonerskie. To plastikowa karta, która do złudzenia przypomina na przykład dowód osobisty lub prawo jazdy, przy czym można sobie na niej wpisać dowolne dane, załączyć również jakiekolwiek zdjęcie.  

Dokument kolekcjonerski

Gdzie można zdobyć taki dokument? Sekunda szukania i w sieci znajdujemy przynajmniej kilka polskich stron, na których da się kupić podróbkę prawa jazdy czy legitymacji studenckiej. Od tego Darmowe ogłoszenia bez rejestracji czasu minął więc już miesiąc, a strony nadal funkcjonują. Strony wciąż działają – Zgodnie z nowymi przepisami strony internetowe oferujące tzw. dokumenty kolekcjonerskie powinny zniknąć z sieci – mówiła money.pl tuż po wejściu w życie przepisów Mirosława Hellich, radca ministra w Departamencie Spraw Obywatelskich MSWiA.  

Dokumenty Kolekcjonerskie

W myśl ustawy bowiem już samo oferowanie, a nawet „posiadanie w celu zbycia” jest zagrożone sankcją. Dokładnie mówi o tym art. 58. „Kto wytwarza, oferuje, zbywa lub przechowuje w celu zbycia replikę Dokumenty kolekcjonerskie dokumentu publicznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″ – czytamy. Wątpliwości więc nie ma. A przecież posiadanie strony internetowej z cennikiem można uznać za „oferowanie”.  

Dowód Kolekcjonerski

A już na pewno za „przechowywanie w celu zbycia”. Co istotne, przepisy nic nie mówią o posiadaniu czy zakupie takiego dokumentu. Jeśli więc ktoś dostał taki prezent jakiś czas temu, to nie musi Kupię paszport covidowy obawiać się, że pójdzie za to do więzienia. Na celowniku są tylko ci, którzy takie dokumenty sprzedają. „Kopie 1 do 1” Sprawdziliśmy, czy sprzedawcy może w jakiś sprytny sposób obchodzą nowe prawo. Ustawa bowiem zakazuje sprzedaży „replik”, czyli podróbek wykonanych w skali od 75 do 120 proc.  

Prawo jazdy kolekcjonerskie

Gdyby kolekcjonerskie dowody były więc dwukrotnie większe niż te prawdziwe, to do złamania prawa by nie doszło. Jak więc jest w rzeczywistości? „Hologram, nadruk UV, mikrodruk oraz Dowód Kolekcjonerski farba OVI jak w oryginale”, „idealne odwzorowanie kolorów i kontrastów na dokumentach”, „wzory dokumentów 1:1 na podstawie oryginalnych” – tak reklamuje się jedna ze stron. Od 12 lipca nic się na niej nie zmieniło. No i najważniejsze: „wymiary kart to 85,6×54 mm”.  

Dowód osobisty kolekcjonerski

Czyli niemal dokładnie tyle, ile oryginał. Różnica w wysokości to ledwie 0,02 mm, czyli niezauważalna dla ludzkiego oka. A to oznacza, że taki produkt jest Dokument kolekcjonerski wręcz definicją repliki. Czyli jego sprzedawanie jest nielegalne.  

About the author

admin administrator

Leave a Reply