Rośnie liczba oszustw na kolekcjonerskie dowody osobiste

Byadmin

Rośnie liczba oszustw na kolekcjonerskie dowody osobiste

Dokument Kolekcjonerski

Eksperci ChronPESEL.pl wskazują, że rośnie liczba wyłudzeń pożyczek i świadczeń telekomunikacyjnych na tzw. kolekcjonerski dowód osobisty. Jednocześnie wskazują różnice pomiędzy fałszywym dokumentem a oryginałem. Przedstawiciele ChronPESEL.pl przeanalizowali kilka internetowych ofert podmiotów wykonujących tzw. dokumenty kolekcjonerskie, m. in. dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje studenckie czy paszporty. Ich produkcja i sprzedaż są legalne. Karane jest jedynie wykorzystanie takiego gadżetu do popełnienia przestępstwa.  

Dokument kolekcjonerski

W związku z tym, że obserwuje się zwiększoną liczbę wyłudzeń, dokonywanych za pomocą fałszywych dokumentów, zlecono u jednego z wykonawców produkcję dowodu osobistego z wykorzystaniem fikcyjnych danych osobowych i zdjęcia jednego z najbardziej popularnych bohaterów kinowych. Realizacja zlecenia trwała niecały Darmowe ogłoszenia bez rejestracji tydzień. Niestety, w Polsce można legalnie zlecić produkcję i stworzyć imitacje dokumentów, do wydawania których prawo mają tylko wybrane instytucje. Bez problemów można kupić więc coś, co łudząco przypomina np. dowód osobisty a do tego zawiera dowolne zdjęcie i dane osobowe należące do innej osoby.  

Dokumenty Kolekcjonerskie

Łatwość, z jaką można to zrobić jest wręcz przerażająca. Szacujemy, że liczba ta będzie rosnąć wraz ze zbliżającym się terminem wejścia w życie ustawy o dokumentach publicznych – mówi Anna Marcinkowska, Dokumenty kolekcjonerskie ekspert z serwisu ChronPESEL.pl. Kupię paszport covidowy Eksperci ChronPESEL.pl wskazują, że pomimo wykorzystania materiałów wysokiej jakości można dość łatwo odróżnić tzw. kolekcjonerski dowód osobisty od prawdziwego dokumentu.  

Dowód Kolekcjonerski

Falsyfikat ma zdecydowanie bardziej nasycone kolory i posiada powłokę, która daje mocniejsze wrażenie odblasku. Imitacje hologramu są jednak niskiej jakości. W przeciwieństwie do oryginału nie dają wrażenia trójwymiarowości. Rozmieszczenie poszczególnych nadruków jest jednak niemal identyczne jak w przypadku Dowód Kolekcjonerski prawdziwego dowodu osobistego. Jednak już w pierwszym kontakcie powinien wzbudzić podejrzenia u oglądającego. Niestety, różnice te zacierają się w przypadku zeskanowania kolekcjonerskiego dowodu osobistego. Może je dostrzec jedynie uważny obserwator.  

Prawo jazdy kolekcjonerskie

Należy pamiętać, że do potwierdzenia naszej tożsamości potrzebne jest nasze imię i nazwisko, nr PESEL oraz data urodzenia i adres. Wyobraźmy więc sobie zagrożenie wynikające z faktu, że ktoś może posiadać podrobiony dowód osobisty z własnym zdjęciem i naszymi danymi osobowymi. Zapewne nie będzie ryzykował i pokazywał go w banku, ale pamiętajmy, że obecnie istnieją możliwości zaciągnięcia pożyczki w Internecie lub stacjonarnie w firmach pozabankowych, gdzie uznawanym dokumentem będzie skan dowodu osobistego.  

Dowód osobisty kolekcjonerski

Również honorowany w niektórych przypadkach przy zawieraniu umowy o abonament na telefon. Potencjalne straty ofiar mogą być więc wysokie i dotkliwe. Szanse na szybkie wykrycie oszustwa są niskie, dlatego też Dokument kolekcjonerski należy rozważyć zabezpieczenie się przed tego typu sytuacjami i skorzystanie z usługi takiej jak ChronPESEL.pl Szczególnie, kiedy wyjaśnianie takich spraw może potrwać miesiące, a nawet lata – dodaje Anna Marcinkowska.  

Prawko kolekcjonerskie

Według ChronPESEL.pl tylko w 2017 r. dokonano 47 000 wyłudzeń na skradzione dane osobowe o łącznej wartości nawet 3 mld zł. Średnia kwota, którą próbowano wyłudzić to ponad 65 tys. zł. ChronPESEL.pl to usługa zapewniająca ochronę przed konsekwencjami utraty danych osobowych. Jej użytkownik otrzymuje informację o bezprawnym użyciu jego numeru PESEL oraz asystę i pomoc prawną, pozwalającą na uniknięcie kłopotów związanych z wyłudzeniem kredytów, pożyczek itp. na jego dane. Platforma została uruchomiona przez Kaczmarski Group i wykorzystuje m.in. dane Krajowego Rejestru Długów.

 

About the author

admin administrator

Leave a Reply